PRIMERI PREISKAV VARUHA

Sklep o tem, kako je Evropska komisija obravnavala zahtevo za dostop javnosti do dokumentov v zvezi s predlogom za prenovitev direktive o boju proti spolni zlorabi otrok (1679/2024/MAG)

Kako je Evropska komisija obravnavala zahtevo za dostop do dokumentov o prenovi zakonodaje glede spolnih dejanj med mladoletniki?

Evropski varuh človekovih pravic je 15. aprila 2025 zaključil preiskavo primera, v katerem je pritožnik želel dostop do vseh dokumentov, povezanih s spremembo 8. člena predloga direktive o boju proti spolni zlorabi otrok (CSAM). Pritožnik je trdil, da Komisija ni razkrila vseh ustreznih dokumentov glede predlagane spremembe, ki se nanaša na soglasna spolna dejanja med mladoletniki (Evropski varuh človekovih pravic, 2021). Komisija je sprva zatrdila, da takšnih dokumentov nima. Po posredovanju varuhinje je identificirala tri dokumente: objavljeni zakonodajni predlog, osnutek člena 8 in interno obvestilo o predlaganih spremembah. Kljub temu je pritožnik menil, da bi glede na pomen teme morali obstajati dodatni dokumenti. Varuhinja je ugotovila, da je Komisija izvedla temeljito iskanje, vključno s pregledi elektronske pošte in posveti z vključenimi uslužbenci. Komisija je pojasnila, da je bila sprememba člena predvsem posledica usklajevanja z drugo zakonodajo in da so bile spremembe sprejete po ustnih dogovorih, brez dodatnih zapisanih dokumentov. Čeprav varuhinja ni našla nepravilnosti v postopanju Komisije, je izrazila obžalovanje, da ta ni že v zgodnji fazi pojasnila razlogov za odsotnost dokumentov, saj bi to izboljšalo razumevanje in zaupanje pritožnika. Nadaljnja preiskava ni potrebna(Evropski varuh človekovih pravic, 2021)

Odločba o tem, kako je Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) odgovoril na dopis v zvezi z uporabo blagovne znamke

Odločba varuha človekovih pravic o pritožbi glede blagovne znamke in odziva EUIPO V nedavni odločbi je Evropski varuh človekovih pravic zaključil primer, v katerem je bila vložena pritožba zoper Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO). Pritožnik je izpostavil, da bi morala biti določena blagovna znamka EU, registrirana za spletne igre na srečo, razveljavljena, saj naj bi njen imetnik ponujal te storitve brez veljavne licence v EU, zlasti v Nemčiji. EUIPO je v odgovoru pojasnil, da je razveljavitev blagovne znamke možna le ob upoštevanju natančno določenega postopka, ki vključuje uporabo uradnega spletnega obrazca in plačilo ustrezne pristojbine. Pritožnik je namreč svojo zahtevo poslal po e-pošti, kar ne ustreza pravilom urada. Zato jo EUIPO ni mogel obravnavati kot uradno zahtevo za razveljavitev. Poleg tega je urad pritožniku predstavil vsebinske razloge, zaradi katerih bi lahko prišlo do razveljavitve – kot so neuporaba znamke, njena zavajajoča narava ali postavitev v splošno rabo. Varuh človekovih pravic je po preučitvi primera ocenil, da EUIPO ni ravnal nepravilno in je spoštoval postopkovna pravila. Odgovori urada so bili po njihovem mnenju razumni in skladni z zakonodajo. Ta primer opozarja, kako pomembno je, da posamezniki, ki želijo sprožiti uradne postopke na ravni EU, natančno sledijo predpisanim postopkom in zahtevam(Evropski varuh človekovih pravic, 2021).

Sklep o tem, kako je Evropska agencija za mejno in obalno stražo (Frontex) obravnavala zahtevo za dostop javnosti do dokumentov, povezanih s smernicami o vrnitvi, naslovljenih na otroke (zadeva 1259/2024 / NH)

 Evropski varuh človekovih pravic je preiskoval pritožbo zoper Evropsko agencijo za mejno in obalno stražo (Frontex), ker ta ni omogočila dostopa javnosti do 76 dokumentov, povezanih z razvojem vodnika o vračanju, namenjenega otrokom. Frontex je dostop zavrnil s sklicevanjem na štiri izjeme: zaščito javne varnosti, zasebnosti, komercialnih interesov in postopka odločanja. Po pregledu dokumentov varuh človekovih pravic ni bil prepričan, da bi njihovo razkritje resno ogrozilo zaščitene interese, in je Frontexu predlagal, naj ponovno preuči svoje stališče in omogoči širši dostop do dokumentov ter pritožniku predloži seznam dokumentov. Frontex je predlog sprejel in omogočil delni dostop do 75 od 76 dokumentov (z izločitvijo osebnih in občutljivih podatkov), en dokument pa je izločil kot nerelevanten. Prav tako je pritožniku posredoval seznam dokumentov. Varuh človekovih pravic je pozitiven odziv Frontexa ocenil kot rešitev pritožbe in primer zaključil(Evropski varuh človekovih pravic, 2021)

Create Your Own Website With Webador